نگاهی به فینالیست‌های جایزه عکاسی با پهپاد 2024

جوایز بین‌المللی عکس سیه‌نا، نامزدهای جوایز مشهور عکاسی با پهپاد را اعلام کرده است که شامل پنج فینالیست در ۹ دسته می‌شود که از بین هزاران عکس ارسالی از ۱۱۳ کشور انتخاب شده‌اند.


به گزارش گالری آنلاین به نقل از ایمنا، جوایز عکاسی با پهپاد سیه‌نا به‌ تازگی فهرست کوتاهی از تصاویر هوایی خارق‌العاده ارسال‌ شده برای مسابقه ۲۰۲۴ خود را اعلام کرده است. نامزدهای امسال این رقابت‌ها از یک عکس ستودنی از دو خرس قطبی که در کنار هم قرار گرفته‌اند تا طرح آتشین اژدهایی به شکل گدازه‌های مذاب رادر برمی‌گیرد که در سال ۲۰۲۳ در طول فوران آتشفشانی فاگرادالسفیال Fagradalsfjall درلیتلی‌روتر Litli-Hrútur ایسلند گرفته شده است،

آثار نامزد شده برای رقابت در این مسابقه از بین بیش از ۲۰۰۰ ارسالی از ۱۱۳ کشور برای معتبرترین مسابقه عکاسی هوایی جهان انتخاب شدند. این رقابت در ۹ دسته (مردم، حیوانات، طبیعت، محیط‌های شهری، عروسی، ورزش، انتزاعی، سریال و ویدئو) با پنج تصویر خیره‌کننده در هر یک انتخاب شده است.

برندگان هر بخش توسط هیئت داوران انتخاب و در بیست‌ و هشتم سپتامبر ۲۰۲۴ طی مراسمی در سیه‌نا ایتالیا معرفی خواهند شد. بعضی از آثار برتر ارسالی به شرح زیر است:


«بوچا، شهر مرگ» اثر کارول گوزی، ایالات متحده (رده مردم)


بازرسان هنگام ارزیابی شواهد مربوط به حوادث جنگی در بوچا اوکراین، اقدام وحشتناک نبش قبر اجساد را از یک گور دسته‌جمعی در آغاز کردند. مرگ همه جا را فرا گرفت.


«رانش در فضا» اثر گیلاد توپاز، فلسطین اشغالی (رده مردم)


خدمه یک قایق در حین حرکت آن روی یک یخ‌شکن، این فرصت را داشتند که در دریای یخ‌زده بالتیک شنا کنند. مایوهای لاستیکی آن‌ها را گرم نگه می‌داشت و آن‌ها احساس می‌کردند مانند فضانوردان در فضا حرکت می‌کنند.


«جایی بمان که قلبت می‌خندد» اثر سیلک هالمان، آلمان (رده طبیعت)


دسته‌های بزرگ فلامینگو بر فراز سطح مسحورکننده آب سبز پرواز می‌کنند و زیبایی و ظرافت آن‌ها به تصویر کشیده شده است.


«رگ زمین» اثر شیائوینگ شیء، چین (رده طبیعت)


شیوه‌های زیادی برای درک زمین وجود دارد، اما با رهایی ذهن از افکار مشروط و ادراک محدودکننده آن، می‌توان دنیای جدیدی را مشاهده کرد.

اشکال زمین‌شناسی منحصربه‌فرد قله فکتوری‌بوت Factory Butte در یوتا ایالات متحده، توسط یک پهپاد به تصویر کشیده شده است. نور گرم و کم موجب ایجاد جلوه بافتی قوی‌تر و جذاب‌تری در این تصویر می‌شود.


«پلیکان سفید (پلیکانوس بلنکوس)» اثر گیلرمو سوبرون، مکزیک (رده حیوانات)


پلیکان‌های سفید در تالاب «استرو ال سولدادو» در گوایماس سونورا (مکزیک) جمع شده‌اند. این تالاب یک منطقه حفاظت‌شده طبیعی و میزبان پرندگان مهاجر متعددی است‌. پلیکان‌های سفید به‌طور برجسته در مقابل آب‌های تیره و رسوبات انباشته به چشم می‌خورند.


«یک عاشقانه قطبی» اثر فلوریان لدوکس، فرانسه (رده حیوانات)


با غروب خورشید، یک جفت خرس قطبی نر و ماده در کنار هم دراز کشیده و خسته اما خوشحال در کنار یکدیگر به خواب رفته‌اند.


«الدرکی / اژدهای آتش» اثر جرون ون نیوونهوو، بلژیک (رده انتزاعی)


در طول فوران آتشفشانی فاگرادالسفیال Fagradalsfjall در لیتلی‌روتر Litli-Hrútur ایسلند در سال ۲۰۲۳، گدازه‌ها، تصویری از یک اژدها را تشکیل داد که تنها زمانی که مستقیم ه زمین گدازه نگاه می‌شد، قابل مشاهده بود.


«راهپیمایی در مرداب نمک» اثر راج موهان، هند (رده انتزاعی)

گاومیش بانی که با نام‌های «کوچی» یا «کندی» نیز شناخته می‌شود، برخلاف سایر نژادهای رایج، می‌تواند کمبود آب و شرایط آب‌وهوایی سخت را تحمل کند و در بخش‌های کم علف و بوته زنده بماند. این نژاد به‌طور معمول در ناحیه کوچ در گجرات هند یافت می‌شوند و الگوهای انتزاعی را در باتلاق‌های نمکی یکی از بزرگترین بیابان‌های نمکی جهان ایجاد می‌کنند.


«روستای زیر برف» اثر حسین کاراهان، ترکیه (رده شهری)


روستای کارگاپازاری در استان بینگول ترکیه در فصل سخت زمستان با لایه‌ای از برف سفید پوشیده شده است و از منظر هواپیماهای بدون سرنشین، شبیه یک نقاشی انتزاعی به‌نظر می‌رسد.


«پل جیاشائو» اثر شنگ جیانگ، چین (رده شهری)


رودخانه کیانتانگ دره‌های بزرگ و درخت‌مانندی را روی دشت‌های گلی ایجاد می‌کند، پل جیاشائو تا دریای چین شرقی امتداد دارد و شبیه یک اژدهای چینی در اقیانوس است.


«‌اکشن مینیمالیست» اثر الکس براساتگی، آذربایجان (رده ورزشی)


اسکیت‌بازی مهارت‌های خود را در یک پارک اسکیت متروک در اسپانیا به نمایش می‌گذارد.


«بولی خالا» اثرس انچایان چاودو ری، بنگلادش (رده ورزشی)


بولی خالای عبدالجبار، یک مسابقه کشتی سنتی با قدمت یک قرن در چیتاگونگ بنگلادش است که هر سال هزاران تماشاگر مشتاق را به خود جذب می‌کند. در این تصویر دو نفر روی یک صحنه شنی در مقابل تماشاگران خیابانی کشتی می‌گیرند.

logo-samandehi